-
Landsbyindeks
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å -
Nyhedsbreve
Nr. 8 - Nov 2009 Nr. 7 - Maj 2009 Nr. 6 - Nov 2008 Nr. 5 - Apr 2008 Nr. 4 - Dec 2007 Nr. 3 - Nov 2007 Nr. 2 - Jul 2007 Nr. 1 - Maj 2007 -
Nyeste historier
-
Indhold
-
Sponsorer
-
Nyhedsbrev
Med jævne mellemrum udsender vi et nyhedsbrev. Det er gratis at modtage og du kan til enhver tid framelde dig hvis du ikke længere ønsker at modtage det.
Nyhedsbrev Nr. 8 - November 2009
Landsbyhistorier.dk går til pressen
Som mange vil vide, har vi i længere tid ønsket at gøre noget ved kendskabet til Landsbyhistorier.dk. Vi er rigtig glade for de mange historier vi allerede har, og vi sætter stor pris på det arbejde bidragyderne til disse har gjort. Vi vil meget gerne nå et endnu bredere publikum end det nuværende. Eksempelvis har vi historier fra ca. 60-65 landsbyer, mens der på landsplan er mere end 4000 landsbyer (ud fra byer med 50-2000 beboere), og vi vil gerne have fat i disse mange byer også. Det er selvfølgelig ambitiøst, og med et meget lille budget, ej heller nemt. Vi har nu været så heldige, at et par af vore sponsorer, kan hjælpe med dette. Jan Baltzersen fra JB Historie har hjulpet med skrive en pressemeddelelse, som inden for kort sendes til en række medier i Danmark, deriblandt dag- og ugeblade. Vi håber meget at dette vil bidrage til et større kendskab i sig selv. Herudover har Jan også hjulpet med at formulere teksten på en ny plakat, som Freka Grafisk har tilbudt at lave i et oplag på 500 stk. Tanken med disse plakater er dels almen uddeling ved givne lejligheder, men også en målrettet kampagne på danske biblioteker. Tilsammen håber vi at dette kan skabe en større synlighed, og dermed en tilgang af endnu flere historier. Du kan læse pressemeddelelsen under området presse på hjemmesiden, eller ved at klikke her. Den nye plakat kan, i lighed med tidligere, hentes ned fra forsiden af Landsbyhistorer.dk. Du kan også se den nye plakat ved at klikke her.
Blomstrende Landsbyer i gang
I disse tider sker der en masse omkring landsbyerne, det er måske bare ikke helt tydeligt endnu. Projektet blomstrende landsbyer er skudt i gang, og de første skridt er taget i forhold til at få etableret organisation, kriterier, medlemskab, retningslinjer og meget mere. Det ser faktisk rigtig interessant ud. Projektet bliver medlemsbaseret, som en del af finansieringsmodellen. Du kan læse mere om projektet på denne side www.blomstrendelandsby.dk.
Landsbypedeller
Projektet Landsbypedellen, som er et relativt nyt tiltag, er også kommet godt i gang. Det ser rigtig spændende ud, og kan uden tvivl bidrage til et større fokus omkring vore mange landsbyer. Specielt er det glædeligt at læse om den forventede gevinst for landsbyen, og ikke mindst det ganske rige, ved denne ordning. Samtidig mener vi også at det er et klart tegn på den øgede fokus der er ved at komme på landsbyer i Danmark. Dette er selvsagt et fokus Landsbyhistorier.dk kun kan tilslutte os, og absolut vil være med til at støtte. Du kan læse mere om Landsbypedellen og projektet på denne side www.landsbypedel.dk.
Nu nærmer julen sig
Denne tid af året er en skøn tid at nyde familiens samvær, og hyggen omkring julen. Det er dejligt at nyde den stemning, der nærmest er indbegrebet af dansk hygge. I lighed med tidligere vil vi gerne opfordre til, at de som måtte ligge inde med en julehistorie, fortælling eller lignende, sender disse ind. Vi synes det kunne være hyggeligt med et par gode julehistorier/fortællinger, som måske kunne inspirere andre.
Årets første historie er kommet, læs den her.
Interessante links
Vi har også denne gang fundet et par links til andre hjemmesider, som vi gerne vil dele med vore læsere. I forbindelse med søgen på Internettet efter specifikke emner, støder man ofte på nye interessante hjemmesider. Vi forsøger at videregive de som vi mener kan have relevans for vore læsere.
Dette var alt hvad vi havde valgt at bringe i dette nyhedsbrev. Vi ønsker alle en glædelig juletid, og håber at så mange som muligt vil bidrage med en julehistorie eller fortælling. Vi takker for den gode opbakning vi har haft til dato, og håber selvfølgelig at den fortsætter fremover.
Mange julehilsner,
Redaktionen på Landsbyhistorier.dk
Gode historier er nok en af menneskets ældste sproglige værdier. Vi elsker at høre dem, fortælle dem og opleve dem.